Trane 2 Ton 14.3 SEER2 A/C System, 1.5-2 Ton 18000-24000 BTU Air Handler, Electric Heater, R-454B Electric System
This 2 ton air conditioner and 2 ton central air conditioner from Trane is a reliable 2 ton central air system designed for efficient home cooling and heating. It is a complete 2 ton AC system that works as a full Trane 2 ton HVAC system package with installation included. Whether you are replacing a 2 ton system or upgrading a new 2 ton AC unit, this Trane setup delivers steady performance and year-round comfort.
Trane 2 Ton 14.3 SEER2 (≈14.3 SEER2) Multi-Speed Electric A/C System includes:
(1) Trane 2 Ton 14.3 SEER2 (≈14.3 SEER2) Multi-Speed 24000 BTU R-454B Air Conditioner Condenser 5TTR4024A1000.
(2) Trane 1.5-2 Ton 18000-24000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4B02AC21S.
(3) Trane 5.76-7.68 kW (8 kW) 19700-26200 BTU Single-Phase Electric Heater Kit BAYHTR1508BRK w/ Breaker.
Trane 2 Ton 14.3 SEER Electric HVAC System Technical Specifications
|
System Specifications |
Details |
| Nominal Capacity | 2 Tons |
| SEER Rating | 14.3 SEER |
| EER Rating | 12.5 EER |
| Capacity | 24000 BTU |
| Outdoor AC Condenser unit | Trane 5TTR4024A100 |
| Indoor Air Handler unit | Trane 5TEM4B02AC21S |
| Electric Heater unit | Trane BAYHTR1508BRK |
1. Trane 2 Ton 14.3 SEER 24000 BTU Air Conditioner Condenser 5TTR4024A100
Trane 2 Ton 24000 BTU 5TTR4024A100 unit is a 14.3 SEER 2 ton AC unit outdoor air conditioner condenser and Trane outdoor unit designed for homeowners looking for a dependable 2 ton air conditioner or 2 ton central air unit. This new 2 ton AC unit and Trane air conditioner system helps manage cooling costs while delivering consistent comfort. It is commonly used in 2 ton central AC system setups and full 2 ton AC system replacements. The Climatuff Scroll Compressor ensures quiet operation, while the Spine Fin Coil improves heat transfer efficiency.
For durability, this Trane outdoor unit includes Weatherguard fasteners and a DuraTuff base pan that helps protect against corrosion. Full-slide louvered panels keep internal components safe and extend system life in demanding conditions.
Key Features of Trane 2 Ton 14.3 SEER 24000 BTU AC Condenser
- DuraTuff Non-Corrosive Base Pan
- Spine Fin Coil
- Corrosion-Resistant Weatherguard Fasteners
- Formed Steel Door with the Smoked Acrylic View Windows that offer an attractive look
- The high efficiency EC Motor or Electronically Commutated Motor keeps the system cost-efficient for years
- Full-Side Louvered Panels
- Multi-Port In-Shot Burners
- Aluminized Steel Heat Exchanger for efficient heat exchange & corrosion-resistance Quick-Sess Cabinet with Full Coil Protection
- Climatuff Scroll Compressor for quiet operation and cost-efficiency
- Heavy Steel Insulated Cabinet for longevity
- The materials used for the construction are premium in quality and thus they last much longer
- Silicon Nitride Hot Surface Igniter ensures reliable ignition system
- Premium Grey Finish
- Patented Vortica® II Blower that works quietly while also making the heating system efficient
Specifications of Trane 2 Ton 14.3 SEER XR14 Series 24000 BTU Outdoor Air Conditioner Condenser 5TTR4024A100
|
Condenser Specifications |
Details |
| Nominal Capacity | 2 Ton |
| Cooling Capacity | 24000 BTU |
| Compressor | CLIMATUFF®- SCROLL |
| Stages | Single |
| Fan HP | 1/8 |
| Fan Diameter | 18.2 Inches |
| R-410a Refrigerant | 4 Pounds |
| Coil | SPINE FIN™ |
| Chassis Type | Fixed |
|
Condenser Electrical Data |
Details |
| Voltage | 230/208 Volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Minimum Circuity Ampacity | 14 A |
| Breaker Circuit Prot. Rtg. (Maximum) | 20 A |
| RL Amps | 10.1 A |
| LR Amps | 52 A |
| Outdoor Fan FL Amps | 0.9 A |
|
AC Condenser Dimensions |
Details |
| Line Size – IN. O.D. Gas | 3/4 Inches |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inches |
| Condenser Height | 29 Inches |
| Condenser Width | 29 Inches |
| Condenser Depth | 26 Inches |
|
AC Condenser Weight |
Details |
| Condenser Weight | 133 Pounds |
| Shipping Weight | 153 Pounds |
2. Trane 1.5-2 Ton 18000-24000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4B02AC21S
Trane 1.5-2 Ton 18000-24000 BTU Convertible Air Handler 5TEM4B02AC21S is an efficient air handler from Trane TEM4 series and is a key part of a 2 ton central air system, 2 ton central air conditioner setup, and Trane split system 2 ton configuration. This 2 ton unit fits easily in basements, closets, attics, crawlspaces, or utility rooms, making it suitable for both new 2 ton AC unit installations and 2 ton AC system replacements. It also works well in a 2 1/2 ton AC unit range application depending on system matching requirements.
For longevity, the cabinet is painted and thanks to the premium built, you get less than 2% air leakage.
Key Features of Trane 1.5-2 Ton 18000-24000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4B02AC21S
- Painted metal cabinet for longevity
- Less than 2% air leak
- Equipped with R-4.2 insulation valve
- All-Aluminium coil with a patented coil fin
- Multi position configuration: Horizontal Right, Left, Upflow, Downflow
- ECM motor
- Horizontal drain pan
- Draw through design
- Low voltage pigtail connection
- Fused 24 V power
Specifications of Trane 1.5-2 Ton 18000-24000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4B02AC21S
|
Air Handler Specifications |
Details |
| Nominal Capacity | 1.5-2 Ton |
| Cooling Capacity | 18000-24000 BTU |
| Indoor Coil Type | Plate Fin |
| Motor | PSC |
|
Air Handler Electrical Data |
Details |
| Voltage | 230/208 Volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
|
Air Handler Dimensions |
Details |
| Line Size – IN. O.D. Gas | 3/4 Inches |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inches |
| Air Handler Height | 45.125 Inches |
| Air Handler Width | 18.5 Inches |
| Air Handler Depth | 21.125 Inches |
|
Air Handler Weight |
Details |
| Air Handler Weight | 110 Pounds |
| Shipping Weight | 116 Pounds |
3. Trane 5.76-7.68 kW (8 kW) Electric Heater BAYHTR1508BRK with Breaker
Trane 5.76-7.68 kW (8 kW) Electric Heater BAYHTR1508BRK with breaker is an efficient companion for Trane TEM4 series air handler and is commonly used in a 2 ton AC system, 2 ton central air system, and Trane HVAC system setup. It is often added when comparing new 2 ton AC unit cost or Trane air conditioner cost options for complete system installation.
Besides, the BAYHTR1508BRK 5.76 kW – 7.68 kW (8 kW) Air Handler Heater also comes with Breaker.
Details of Trane 5.76-7.68 kW (8 kW) Electric Heater with Breaker BAYHTR1508BRK
- 5.76-7.68 kW ≈ 8 kW
- 208-240 Voltage
- Single phase
- 60 Hz frequency
Specifications of Trane 5.76-7.68 kW (8 kW) Electric Heater with Breaker BAYHTR1508BRK
|
Electric Heater Specifications |
Details |
| Kilowatt | 5.76-7.68 kW (8 kW) |
| Capacity | 19700-26200 BTU |
|
Electric Heater Electric Data |
Details |
| Voltage | 208-240 |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 17.3 – 20 A |
|
Electric Heater Dimensions |
Details |
| Electric Heater Height | 21.5 Inches |
| Electric Heater Width | 15.5 Inches |
| Electric Heater Depth | 10 Inches |
|
Electric Heater Weight |
Details |
| Electric Heater Weight | 7.1 Pounds |






Reviews
There are no reviews yet.