Trane 3 Ton 14.3 SEER2 A/C System, 2-3.5 Ton 24000-42000 BTU Air Handler, Electric Heater, R-454B Electric System [with Install]
Trane 3 Ton 14 SEER Electric HVAC System is an efficient home heating and air conditioning solution. This complete electric HVAC system bundle is equipped with 3 major components –
Trane 3 Ton 14.3 SEER2 (≈14.3 SEER2) Multi-Speed Electric A/C System includes (1) Trane 3 Ton 14.3 SEER2 (≈14.3 SEER2) Multi-Speed 36000 BTU R-454B Air Conditioner Condenser 5TTR4036A1000, (2) Trane 2-3.5 Ton 24000-42000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D04AC31S & (3) Trane 7.2-9.6 kW (10 kW) 24600-32800 BTU Single-Phase Electric Heater Kit BAYHTR1510BRK w/ Breaker.
Trane 3 Ton 14 SEER Electric HVAC System | |
| Nominal Capacity | 3 Tons |
| SEER Rating | 14.3 SEER |
| EER Rating | 11.5 EER |
| Capacity | 33000 BTU |
| Outdoor AC Condenser unit | Trane 5TTR4036A100 |
| Indoor Air Handler unit | Trane 5TEM4D04AC31S |
| Electric Heater unit | Trane BAYHTR1510BRK |
1. Trane 3 Ton 14.3 SEER 36000 BTU Air Conditioner Condenser 5TTR4036A1000
Trane 3 Ton 36000 BTU 5TTR4036A100 unit is a 14 SEER outdoor AC Condenser, offering a reliable solution to your air conditioning needs. This 3 Ton unit is equipped with the advanced Climatuff Scroll Compressor. This compressor unit allows quiet operation while the Spine Fin Coil increases the efficiency of the air conditioner unit.
Also, the AC condenser unit has Weatherguard fasteners and DuraTuff base pan. Both contribute to the corrosion and rust resistance factor of the 14.3 SEER outdoor condenser unit. Lastly, the full-slide louvered panels of this 3 Ton 14.3 SEER 5TTR4036A1000 unit keep all the internal components guarded.
Features of Trane 3 Ton 14.3 SEER 36000 BTU AC Condenser 5TTR4036A1000
- Spine Fin Coil
- Premium Grey Finish
- Made from premium materials for longevity
- Advanced CleanEffects™ air filtration system can be added to this unit for ensuring healthier airflow
- Quick-Sess Cabinet with Full Coil Protection
- DuraTuff Non-Corrosive Base Pan
- Full-Side Louvered Panels
- Corrosion-Resistant Weatherguard Fasteners
- Climatuff Scroll Compressor for day-long quiet operation & cost-efficiency
Specifications of Trane 3 Ton 14.3 SEER 36000 BTU Outdoor Air Conditioner Condenser 5TTR4036A1000
Condenser Specifications | |
| Nominal Capacity | 3 Tons |
| Cooling Capacity | 36000 BTU |
| Compressor | CLIMATUFF®- SCROLL |
| Stages | Single |
| Fan HP | 1/8 |
| Fan Diameter | 23 Inches |
| R-410a Refrigerant | 6 Pounds |
| Coil | SPINE FIN™ |
| Chassis Type | Fixed |
Condenser Electrical Data | |
| Voltage | 230/208 Volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Minimum Circuity Ampacity | 18 A |
| Breaker Circuit Prot. Rtg. (Maximum) | 30 A |
| RL Amps | 14.1 A |
| LR Amps | 72 A |
| Outdoor Fan FL Amps | 0.77 A |
AC Condenser Dimensions | |
| Line Size – IN. O.D. Gas | 3/4 Inch |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inch |
| Condenser Height | 38 Inch |
| Condenser Width | 30.1 Inch |
| Condenser Depth | 33 Inch |
AC Condenser Weight | |
| Condenser Weight | 156 Pound |
| Shipping Weight | 183 Pound |
2. Trane 2-3.5 Ton 14.3 SEER 24000-42000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D04AC31S
Trane TEM4 series is a line up of efficient air handlers. The Trane 3 Ton 14 SEER 30000 BTU Convertible Air Handler 5TEM4D04AC31S is no exception. The unit allows as low as 2% leakage or even less.
It is compact and thus can be installed in an attic, utility room, basement, closet, or crawlspace. And of course, you can use this 3 Ton Air Handler unit with both air conditioners and heat pumps. Besides, the cabinet of this air handler model TEM4A0B36S31SB is painted to avoid any rust or corrosion related damage.
Features of Trane 2-3.5 Ton 14.3 SEER 24000-42000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D04AC31S
- Equipped with R-4.2 insulation valve
- Draw through design
- Horizontal drain pan
- ECM motor
- Painted metal cabinet for longevity
- Multi position configuration – Horizontal Right, Left, Upflow, Downflow
- Low voltage pigtail connection
- Fused 24 V power
- All-Aluminium coil with a patented coil fin
- Less than 2% air leak
Specifications of Trane 2-3.5 Ton 24000-42000 BTU 14.3 SEER Multi-Speed Air Handler 5TEM4D04AC31S
Air Handler Specifications | |
| Nominal Capacity | 2-3.5 Ton |
| Cooling Capacity | 24000-42000BTU |
| Indoor Coil Type | Plate Fin |
| Motor | Multi-Speed Blower |
Air Handler Electrical Data | |
| Voltage | 230/208 Volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
Air Handler Dimensions | |
| Air Handler Height | 45.125 Inches |
| Air Handler Width | 18.5 Inches |
| Air Handler Depth | 21.125 Inches |
| Line Size – IN. O.D. Gas | 3/4 Inches |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inches |
Air Handler Weight | |
| Air Handler Weight | 110 Pounds |
| Shipping Weight | 116 Pounds |
3. Trane 7.2-9.6 kW (10 kW) Electric Heater BAYHTR1510BRK with Breaker
Trane 7.2-9.6 kW (10 kW) Electric Heater BAYHTR1510BRKC with breaker is an efficient companion for your Trane TEM4 series air handler that goes with the split home heat pumps or air conditioners.
Besides, the BAYHTR1510BRK 7.2-9.6 kW (10 kW) electric heater unit also comes with the Breaker.
Details of Trane 7.2-9.6 kW (10 kW) Electric Heater with Breaker BAYHTR1510BRK
- 7.2 kW – 9.6 kW ≈ 10 kW
- 208 – 240 Voltage
- 60 Hz frequency
- Single phase
Specifications of Trane 7.2-9.6 kW (10 kW) Electric Heater with Breaker BAYHTR1510BRK
Electric Heater Specifications | |
| Kilowatt | 7.2 – 9.6 kW ≈ 10 kW |
| Capacity | 24600 – 32800 BTU |
Electric Heater Electric Data | |
| Voltage | 208 – 240 |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 1 |
| Amps | 27.7 – 32 A |
Electric Heater Dimensions | |
| Electric Heater Height | 21.5 Inches |
| Electric Heater Width | 15.5 Inches |
| Electric Heater Depth | 10 Inches |
Electric Heater Weight | |
| Electric Heater Weight | 7.1 Pounds |

Nathaniel (verified owner) –
Keeps every room at a perfect temperature.
Jackson (verified owner) –
Quick installation and works flawlessly.
Julian (verified owner) –
Powerful cooling, and my bills are lower!
Dominic (verified owner) –
Keeps my home perfectly cool. Love it!
David (verified owner) –
Good service.
Ryan (verified owner) –
Powerful cooling, and my bills are lower!
Dominic (verified owner) –
Reliable and keeps the whole house comfortable.
Dylan (verified owner) –
Great performance and very easy to use.
Charles (verified owner) –
Amazing efficiency and whisper-quiet operation.
Julian (verified owner) –
Great value—cooling is fast and even.
Ryder (verified owner) –
Compact, efficient, and cools the room in no time.
Edward (verified owner) –
Powerful cooling, and my bills are lower!