Overview of Trane 2 Ton 17 SEER Two Stage 24000 BTU Electric System | 24000 BTU XR17 AC | 24000 BTU TEM6 Air Handler | 8 kW BAYHTR Electric Heater
This 2 Ton 17 SEER Two-Stage Electric System from Trane has the following 3 components –
(1) Trane 2 Ton 17.2 SEER2 XL17i 24000 2-Stage BTUh AC Condenser 4TTX7024E1000, (2) Trane 2 Ton 24000 BTUh M Series V/S Convertible Air Handler TEM6A0B24H21S & (3) Trane 5 kW (4.8 kW) 16400 BTUh Single-Phase Electric Heater BAYHTR1505BRK w/ Breaker.
| Brand | Trane |
| Ton | 2 Ton |
| Stage | 2 Stages |
| SEER Rating | 17 SEER |
| Air Conditioner Condenser | Trane 4TTR7024A1000B |
| Air Handler | Trane TEM6A0B24H21SB |
| Electric Heater | Trane BAYHTR1508BRKC |
1. Trane 2 Ton 17 SEER 2 Stage XR17 AC Condenser 4TTR7024A1000B
Features of Trane 2 Ton 17 SEER Two Stage Air Conditioner Condenser
- Energy efficiency up to 17 SEER rating ensuring maximum comfort
- Two-Stage cooling to makes sure it can match any outdoor climate
- Prevents any indoor temperature imbalance, no hot & cold spots
- Tried & tested long-lasting material ensuring durability of the AC system
- Adding Trane CleanEffectsTM, an advanced air filtration system by Trane, prevents contaminants like pollen, dust & other irritants from entering
- Full side louvered panels to ensure longevity
- WeatherGuardTM fasteners prevent corrosion
- Unique & non-corrosive DuraTuffTM base pan
- Quick-Sess cabinet for complete coil protection
- Up to 56% energy savings with Energy Star qualification
- SEETTM tested (Systems Extreme Environmental Test) for performance guarantee
- Climatuff® variable speed Scroll compressor
- Exclusive All-Aluminum Spine Fin™ woven coil
- Exclusive refrigerant cooled inverter keeps electronics at a consistent temperature
Specifications of Trane 4TTR7024A1000B
| Brand | Trane |
| Nominal Tons | 2 Ton |
| SEER Rating | 17 SEER |
| Stages | 2 Stage |
| Model Number | 4TTR7024A1000B |
| Series/Collection | XR17 |
| Compressor | Climatuff® Scroll |
| Coil | Spine Fin |
| BTU | 24000 BTU |
| Cooling Rating (BTU/h) | 24000 BTU/h |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Source of Power | Electric |
| Refrigerant | R-410a |
| Electric Phase | 1 |
| Minimum Circuit Amp. | 18 A |
| Maximum Fuse Size | 20 A |
| Crated Height | 46.4 Inch |
| Crated Width | 35.1 Inch |
| Crated Depth | 38.7 Inch |
| Liquid Line O.D. | 3/8 Inch |
| Suction Line O.D. | 5/8 Inch |
| Weight | 240 lbs. |
2. Trane 2 Ton 2-Stage Variable Speed Convertible & Multi 1/3 HP Air Handler TEM6A0B24H21SB
Features of Trane 2 Ton Two Stage Air Handler
- Durable all-aluminum coil
- Comfort-R technology to increase efficiency
- No-rust polymer drain pan & galvanized cabinet
- 4-way convertible line ensuring flexibility
- SEETTM tested (Systems Extreme Environmental Test) for performance guarantee
- Vortica™ blower motor ensures energy efficiency & low carbon emission
- Silent operation
- Less than 2% air leak
Specifications of Trane TEM6A0B24H21SB
| Brand | Trane |
| Nominal Tons | 2 Ton |
| Stages | 2 Stage |
| Refrigerant Control | TXV |
| Model Number | TEM6A0B24H21SB |
| Series/Collection | TEM6 (M Series) |
| Indoor Fan Type | Centrifugal |
| Motor Speed | Variable |
| Indoor Coil | Plate Fin |
| Power Source | Electric |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Tube Size | 3/8 Inch |
| Refrigerant | R-410A |
| F.L. Amp | 2.5 A |
| Uncrated Height | 46.75 Inch |
| Uncrated Width | 18.5 Inch |
| Uncrated Depth | 21.125 Inch |
| Drain Connection | 3/4 NPT |
| Connection Size (Gas) | 3/4 Inch |
| Connection Size (Liquid) | 3/8 Inch |
| Net Weight | 117 lbs. |
3. Trane 8 kW Electric Heater BAYHTR1508BRKC with Breaker
Details of Trane 8 kW Electric Heat Kit
- 7.68 kW ≈ 8 kW
- 208 – 240 Voltage
- 60 Hz frequency
- Single phase
Specifications of Trane BAYHTR1508BRKC
| Brand | Trane |
| Kilowatt | 8 kW |
| Model Number | BAYHTR1508BRKC |
| Capacity | 19700 – 26200 BTU |
| Voltage | 208 – 240 |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 21.5 Inch |
| Width | 15.5 Inch |
| Depth | 10 Inch |
| Net Weight | 7.4 lbs. |








Reviews
There are no reviews yet.