Trane 5 Ton 14.3 SEER2 A/C System, 3.5-5 Ton 42000-60000 BTU Air Handler, Electric Heater, R-454B Electric System [with Install]
Looking for a home HVAC system? Trane 5 Ton 14.3 SEER Electric HVAC System is an efficient home HVAC solution. This complete electric Heating and Air Conditioning system bundle is equipped with three major HVAC components –
Trane 5 Ton 14.3 SEER2 (≈14.3 SEER2) Multi-Speed Electric A/C System includes (1) Trane 5 Ton 14.3 SEER2 (≈13.8 SEER2) Multi-Speed 60000 BTU R-454B Air Conditioner Condenser 5TTR4060A1000, (2) Trane 3.5-5 Ton 42000-60000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D07AC51S & (3) Trane 14.4–19.2 kW (20 kW) 49200–65600 BTU Single-Phase Electric Heater Kit BAYHTR1523BRK w/ Breaker.
Trane 5 Ton 14 SEER Electric HVAC System | |
| Nominal Capacity | 5 Tons |
| SEER Rating | 14.3 SEER |
| EER Rating | 11.7 EER |
| Capacity | 54500 BTU |
| Outdoor AC Condenser unit | Trane 5TTR4060A1000 |
| Indoor Air Handler unit | Trane 5TEM4D07AC51S |
| Electric Heater unit | Trane BAYHTR1523BRK |
1. Trane 5 Ton 14.3 SEER 60000 BTU Air Conditioner Condenser 5TTR4060A1000
Trane 5 Ton 14.3 SEER 60000 BTU 5TTR4060A1000 air conditioner condenser unit is an efficient solution to your home air conditioning needs. This 5 Ton outdoor air conditioner includes the highly reliable and efficient ClimaTuff Scroll Compressor that works quietly, thanks to the Spine Fin Coil. The coil also helps increase the efficiency of the unit and makes it a perfect companion for your heating unit at home.
To fight against corrosion and rust, this 5 Ton Air Conditioning unit has WeatherGuard fasteners & a DuraTuff base pan. To wrap it off, the 5TTR4060A1000 AC condenser unit has full-slide louvered panels that keep all the internal parts protected inside.
Features of Trane 5 Ton 14.3 SEER 60000 BTU AC Condenser 5TTR4060A1000
1. Full-Side Louvered Panels
2. Advanced CleanEffects™ air filtration system can be added to this unit for ensuring healthier airflow
3. Made from premium materials for longevity
4. Corrosion-Resistant Weatherguard Fasteners
5. Spine Fin Coil
6. Climatuff Scroll Compressor for day-long quiet operation & cost-efficiency
7. Premium Grey Finish
8. DuraTuff Non-Corrosive Base Pan
9. Quick-Sess Cabinet with Full Coil Protection
Specifications of Trane 5 Ton 14.5 SEER 60000 BTU Outdoor Air Conditioner Condenser 5TTR4060A1000
Condenser Specifications | |
| Nominal Capacity | 5 Tons |
| Cooling Capacity | 60000 BTU |
| Compressor | CLIMATUFF®- SCROLL |
| Stages | Single |
| Fan HP | 1/5 |
| Fan Diameter | 27.5 Inch |
| R-410a Refrigerant | 7 Pound |
| Coil | SPINE FIN™ |
| Chassis Type | Fixed |
Condenser Electrical Data | |
| Voltage | 230/208 Volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Minimum Circuity Ampacity | 31 A |
| Breaker Circuit Prot. Rtg. (Maximum) | 50 A |
| RL Amps | 23.7 A |
| LR Amps | 152.5 A |
| Outdoor Fan FL Amps | 1.05 A |
AC Condenser Dimensions | |
| Line Size – IN. O.D. Gas | 7/8 Inch |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inch |
| Condenser Height (crated) | 42.4 Inch |
| Condenser Width (crated) | 35.1 Inch |
| Condenser Depth (crated) | 38.7 Inch |
AC Condenser Weight | |
| Condenser Weight | 211 Pound |
| Shipping Weight | 246 Pound |
2. Trane 3.5-5 Ton 14.3 SEER 42000-60000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D07AC51S
The Trane 3.5-5 Ton 14.3 SEER 42000-60000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D07AC51S is an efficient & reliable Heating solution. Thanks to the master engineering of Trane, this Air Handler allows as low as 2% leak.
This 3.5-5 Ton air handler is compact and thus can be set up in a utility room, attic, closet, basement or crawlspace. And of course, this 14.3 SEER Air Handler unit will work with both air conditioners and heat pumps. Besides, the cabinet of this 3.5-5 Ton 14.3 SEER air handler model 5TEM4D07AC51S is painted to avoid any rust or corrosion related damage.
Features of Trane 3.5-5 Ton 14.3 SEER 42000-60000 BTU Multi-Speed Air Handler 5TEM4D07AC51S
1. Less than 2% air leak
2. Horizontal drain pan
3. ECM motor
4. Multi position configuration – Horizontal Right, Left, Upflow, Downflow
5. Painted metal cabinet for longevity
6. Low voltage pigtail connection
7. Draw through design
8. Equipped with R-4.2 insulation valve
9. Fused 24 V power
10. All-Aluminium coil with a patented coil fin
Specifications of Trane 3.5-5 Ton 42000-60000 BTU 14.3 SEER Convertible Air Handler 5TEM4D07AC51S
Air Handler Specifications | |
| Nominal Capacity | 3.5-5 Ton |
| Cooling Capacity | 42000-60000 BTU |
| Indoor Coil Type | Plate Fin |
| Motor | ECM Motor |
| Horsepower | 3/4 HP |
Air Handler Electrical Data | |
| Voltage | 230/208 V |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| F.L. Amps | 6 A |
Air Handler Dimensions | |
| Air Handler Height | 51.375 Inch |
| Air Handler Width | 23.5 Inch |
| Air Handler Depth | 21.125 Inch |
| Line Size – IN. O.D. Gas | 7/8 Inch |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inch |
Air Handler Weight | |
| Air Handler Weight | 138 Pound |
| Shipping Weight | 145 Pound |
3. Trane 14.4–19.2 kW (20 kW) Electric Heater BAYHTR1523BRK with Breaker
Trane 14.4–19.2 kW (20 kW) Electric Heater BAYHTR1523BRK with breaker is an efficient companion for your TEM4 series BAYHTR1523BRK air handler from Trane that goes with both split home heat pumps and air conditioners.
Besides, the BAYHTR1523BRK BAYHTR1523BRK electric heater unit also comes with a Breaker.
Details of Trane 14.4–19.2 kW (20 kW) Electric Heater with Breaker BAYHTR1523BRK
1. Single phase
2. 208 – 240 Voltage
3. 60 Hz frequency
4. 14.4 kW – 19.2 kW ≈ 20 kW
Specifications of Trane 14.4–19.2 kW (20 kW) Electric Heater with Breaker BAYHTR1523BRK
Electric Heater Specifications | |
| Kilowatt | 14.4 – 19.2 kW ≈ 20 kW |
| Capacity | 49200 – 65600 BTU |
Electric Heater Electric Data | |
| Voltage | 208 – 240 |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
Electric Heater Weight | |
| Electric Heater Weight | 11 Pounds (EA) |

Reviews
There are no reviews yet.