Overview of Trane 3 Ton 17 SEER Two Stage 36000 BTU Electric System | 36000 BTU XR17 AC | Two-Stage TEM6 Air Handler | 15 kW BAYHTR Electric Heater
The Trane 3 Ton 17 SEER Two Stage 36000 BTU Electric System is a premium HVAC solution built to deliver superior efficiency, powerful performance, and dependable year-round comfort. It features the 36000 BTU XR17 two-stage air conditioner, advanced Two-Stage TEM6 air handler, and a robust 15 kW BAYHTR electric heater for complete heating and cooling support in residential spaces.
With advanced two-stage operation, the XR17 system intelligently adjusts performance to match cooling demand, helping reduce energy consumption while maintaining steady indoor temperatures. The TEM6 air handler enhances airflow accuracy, quiet operation, and humidity control, ensuring a more comfortable indoor environment. The electric heater provides reliable backup heat during colder conditions for consistent warmth.
Engineered with Trane’s trusted durability and innovation, this system is ideal for homeowners seeking maximum comfort, long-term reliability, and optimized energy efficiency in a fully integrated HVAC package.
This 3 Ton 17 SEER Two-Stage Electric System from Trane has the following 3 components –
(1) Trane 3 Ton 17.2 SEER2 XL17i 36000 2-Stage BTUh AC Condenser 4TTX7036E1000, (2) Trane 3 Ton 36000 BTUh M Series V/S Convertible Air Handler TEM6A0C36H31S & (3) Trane 10 kW (7.2-9.6 kW) 24600-32800 BTUh Single-Phase Electric Heater BAYHTR1510BRK w/ Breaker.
| Brand | Trane |
| Ton | 3 Ton |
| Stage | 2 Stages |
| SEER Rating | 17 SEER |
| Air Conditioner Condenser | Trane 4TTR7036A1000B |
| Air Handler | Trane TEM6A0C36H31SB |
| Electric Heater | Trane BAYHTR1517BRKA |
1. Trane 3 Ton 17 SEER 2 Stage XR17 AC Condenser 4TTR7036A1000B
Features of Trane 3 Ton 17 SEER Two Stage Air Conditioner Condenser
- Exclusive All-Aluminum Spine Fin™ woven coil
- Adding Trane CleanEffects™, an advanced air filtration system by Trane, prevents contaminants like pollen, dust & other irritants from entering
- Unique & non-corrosive DuraTuff™ base pan
- Tried & tested long-lasting material ensuring durability of the AC system
- Quick-Sess cabinet for complete coil protection
- Exclusive refrigerant cooled inverter keeps electronics at a consistent temperature
- Full side louvered panels to ensure longevity
- Climatuff® variable speed Scroll compressor
- Two-Stage cooling to makes sure it can match any outdoor climate
- Energy efficiency up to 17 SEER rating ensuring maximum comfort
- WeatherGuard™ fasteners prevent corrosion
- Up to 56% energy savings with Energy Star qualification
- SEET™ tested (Systems Extreme Environmental Test) for performance guarantee
- Prevents any indoor temperature imbalance, no hot & cold spots
Specifications of Trane 4TTR7024A1000B
| Brand | Trane |
| Nominal Tons | 3 Ton |
| SEER Rating | 17 SEER |
| Stages | 2 Stage |
| Model Number | 4TTR7036A1000B |
| Series/Collection | XR17 |
| Compressor | Climatuff® Scroll |
| Coil | Spine Fin |
| BTU | 36000 BTU |
| Cooling Rating (BTU/h) | 36000 BTU/h |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Source of Power | Electric |
| Refrigerant | R-410a |
| Electric Phase | 1 |
| Minimum Circuit Amp. | 24 A |
| Maximum Fuse Size | 35 A |
| Crated Height | 51 Inch |
| Crated Width | 35.1 Inch |
| Crated Depth | 38.7 Inch |
| Liquid Line O.D. | 3/8 Inch |
| Suction Line O.D. | 3/4 Inch |
| Net Weight | 245 lbs. |
| Shipping Weight | 283 lbs. |
2. Trane 3 Ton 2-Stage Variable Speed Convertible & Multi 1/3 HP Air Handler TEM6A0C36H31SB
Features of Trane 3 Ton Two Stage Air Handler
- Less than 2% air leak
- 4-way convertible line ensuring flexibility
- Durable all-aluminum coil
- Comfort-R technology to increase efficiency
- Silent operation
- SEET™ tested (Systems Extreme Environmental Test) for performance guarantee
- No-rust polymer drain pan & galvanized cabinet
- Vortica™ blower motor ensures energy efficiency & low carbon emission
Specifications of Trane TEM6A0C36H31SB
| Brand | Trane |
| Nominal Tons | 3 Ton |
| Stages | 2 Stage |
| Refrigerant Control | TXV |
| Model Number | TEM6A0C36H31SB |
| Series/Collection | TEM6 (M Series) |
| Indoor Fan Type | Centrifugal |
| Motor Speed | Variable |
| Indoor Coil | Plate Fin |
| Power Source | Electric |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Tube Size | 3/8 Inch |
| Refrigerant | R-410A |
| F.L. Amp | 2.5 A |
| Uncrated Height | 51.375 Inch |
| Uncrated Width | 23.5 Inch |
| Uncrated Depth | 21.125 Inch |
| Drain Connection | 3/4 NPT |
| Connection Size (Gas) | 3/4 Inch |
| Connection Size (Liquid) | 3/8 Inch |
| Net Weight | 144 lbs. |
3. Trane 15 kW Electric Heater BAYHTR1517BRKA with Breaker
Details of Trane 15 kW Electric Heat Kit
- 8 kW – 14.4 kW ≈ 15 kW
- 208 – 240 Voltage
- 60 Hz frequency
- Single phase
Specifications of Trane BAYHTR1517BRKA
| Brand | Trane |
| Kilowatt | 15 kW |
| Model Number | BAYHTR1517BRKA |
| Capacity | 36900 – 49200 BTU |
| Voltage | 208 – 240 |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 20.3 Inch |
| Width | 15.1 Inch |
| Depth | 9.1 Inch |
| Net Weight | 10 lbs. |
- Trane XL824 TCONT824AS52DB available for an additional cost.








Reviews
There are no reviews yet.