Trane 2 Ton 17 SEER 2 Stage | XR17 24000 BTU Heat Pump | TEM6 Convertible Air Handler | 8 kW Electric Heater | Installation Included
The 2 Ton 2 Stage heat pump system includes the following 3 HVAC units from Trane.
(1) Trane 2 Ton 17.2 SEER2 XL17i 24000 BTUh Two-Stage Heat Pump 4TWX7024E1000, (2) Trane 2.5 Ton 30000 BTUh M Series V/S Convertible Air Handler TEM6A0B30H21S & (3) Trane 5 kW (4.8 kW) 16400 BTUh Single-Phase Electric Heater BAYHTR1505BRK w/ Breaker.
| Brand | Trane |
| HVAC System Type | Heat Pump System |
| Tonnage | 2 Tons |
| SEER Rating | 17 SEER |
| BTU | 24000 BTU |
| Heat Pump Unit | Trane 4TWR7024A1000D |
| Air Handler Unit | Trane TEM6A0B24H21SB |
| Electric Heater Unit | Trane BAYHTR1508BRKC |
I. Trane 2 Ton 18 SEER XR17 Two Stage Heat Pump 4TWR7024A1000D
Features of Trane 2 Ton 2 Stage Heat Pump
- Durable polycarbonate made add-on accessory WeatherGuard™ III top offers protection from extreme weather conditions if you decide to get one with your XR17 heat pump unit.
- Exclusive Refrigerant-Cooled Inverter keeps the unit at a consistent temperature for reliability.
- Integrated Fan System with the unique blade-down design enhances airflow in your home, improves performance and lowers noise while operating.
- Virtually indestructible powder-paint finish offering maximum protection against rust and corrosion.
- 750 small compressor increments to make you and your family feel comfortable at any condition.
- SEET™ (Systems Extreme Environmental Test) lab tested to ensure guaranteed performance, even in extreme conditions.
- WeatherGuard™ Zinc-Coated fasteners ensuring longevity of your system.
- A simple 2-Wire connection ensures easy installation.
- Reliable All-Aluminum Spine Fin™ Woven Coil improves overall heat transfer.
- Climatuff® Variable Speed Compressor in Trane TruComfort™ technology automatically adjusts itself to provide consistent comfort throughout the day.
- Full-Sided Galvanized Steel Louvered Panels to protect the unit’s internal components and maintains efficient airflow.
- Rustproof DuraTuff™ basepan tackles corrosion or rust.
Specifications of Trane 4TWR7024A1000D
| Brand | Trane |
| Nominal Tons | 2 Ton |
| SEER Rating | 18 SEER |
| HSPF Rating | 9.5 |
| Stages | Two Stage |
| Model Number | 4TWR7024A1000D |
| Series/Collection | XR17 |
| BTU | 24000 BTU |
| Install Location | Outdoor |
| Coil | Spine Fin™ |
| Compressor Type | Scroll |
| Power Source | Electric |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Refrigerant | R-410a |
| Amps | 15 A |
| MBH | 24 A |
| Voltage | 208/230V |
| Phase | Single |
| Connection Size (Gas) | 5/8 Inch |
| Connection Size (Liquid) | 3/8 Inch |
II. Trane 2 Ton 2-Stage Variable Speed Convertible & Multi 1/3 HP Air Handler TEM6A0B24H21SB
Features of Trane 2 Ton Two Stage Air Handler
- Durable all-aluminum coil
- Comfort-R technology to increase efficiency
- No-rust polymer drain pan & galvanized cabinet
- 4-way convertible line ensuring flexibility
- SEETTM tested (Systems Extreme Environmental Test) for performance guarantee
- Vortica™ blower motor ensures energy efficiency & low carbon emission
- Silent operation
- Less than 2% air leak
Specifications of Trane TEM6A0B24H21SB
| Brand | Trane |
| Nominal Tons | 2 Ton |
| Stages | 2 Stage |
| Refrigerant Control | TXV |
| Model Number | TEM6A0B24H21SB |
| Series/Collection | TEM6 (M Series) |
| Indoor Fan Type | Centrifugal |
| Motor Speed | Variable |
| Indoor Coil | Plate Fin |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Tube Size | 3/8 Inch |
| Refrigerant | R-410A |
| F.L. Amp | 2.5 A |
| Uncrated Height | 46.75 Inch |
| Uncrated Width | 18.5 Inch |
| Uncrated Depth | 21.125 Inch |
| Drain Connection | 3/4 NPT |
| Connection Size (Gas) | 3/4 Inch |
| Connection Size (Liquid) | 3/8 Inch |
| Net Weight | 117 lbs. |
III. Trane 8 kW Electric Heater BAYHTR1508BRKC with Breaker
Trane 8 kW Electric Heater BAYHTR1508BRKC with breaker is an efficient companion for Trane TEM4 series air handler that goes with your home heat pump system or air conditioning units.
Besides, this BAYHTR1505BRKC 8 kW (7.68 kW to be exact) electric heater also comes with a Breaker.
Details of Trane 8 kW Electric Heater with Breaker BAYHTR1508BRKC
- 7.68 kW ≈ 8 kW
- 208 – 240 Voltage
- Single phase
- 60 Hz frequency
Specifications of Trane 8 kW Electric Heater with Breaker BAYHTR1508BRKC
Electric Heater Specifications | |
| Kilowatt | 8 kW |
| Capacity | 19700 – 26200 BTU |
Electric Heater Electric Data | |
| Voltage | 208 – 240 |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 27.7 – 32 A |
Electric Heater Dimensions | |
| Electric Heater Height | 21.5 Inches |
| Electric Heater Width | 15.5 Inches |
| Electric Heater Depth | 10 Inches |
Electric Heater Weight | |
| Electric Heater Weight | 7.4 Pounds |
- Trane Smart Thermostat XL824 TCONT824AS52DB available for an additional cost.







Ryan (verified owner) –
Quiet, effective, and easy to maintain.
Alan (verified owner) –
Compact, efficient, and cools the room in no time.
William (verified owner) –
Quick installation and works flawlessly.
Avery (verified owner) –
Powerful cooling, and my bills are lower!
Mason (verified owner) –
Great value—cooling is fast and even.
Dominic (verified owner) –
Compact, efficient, and cools the room in no time.