Goodman 5 Ton 15.2 SEER2 AC System, 80% AFUE 100000 BTUh Gas Furnace, Upflow/Downflow Coil, R-32 Gas System: (1) Goodman 5 Ton 15.2 SEER2 60000 BTUh R-32 AC Condenser GLXS4BA6010, (2) Goodman 100000 BTUh 80% AFUE Single-Stage Multi-Speed R-32 ECM Gas Furnace GR9S801005CN & (3) Goodman 5 Ton 60000 BTUh Upflow/Downflow Cased Evaporator Coil CAPTA6030D3.
Overview of Goodman 5 Ton 15.2 SEER2 60000 BTUh Gas System | GSXH5 Series 60000 BTUh Air Conditioner Condenser | GM9S80 100000 BTUh Gas Furnace | CAPF 60000 BTUh Cased Coil | R-410a Refrigerant
The Goodman 5 Ton 15.2 SEER2 60000-100000 BTUh 80% AFUE Two-Stage Gas System is an excellent heating and cooling solution for your home. It brings along with it – (1) Goodman 5 Ton 15.2 SEER2 60000 BTUh AC Condenser GSXH506010, (2) Goodman 100000 BTUh 80% AFUE Two-Stage Gas Furnace GM9S801005CN & (3) Goodman 4-5 Ton 60000 BTUh Upflow/Downflow Cased Coil CAPF4961C6.
Specialty of Goodman 5 Ton 15.2 SEER2 60000-100000 BTUh 80% AFUE Two-Stage Gas System
1. Efficient Heating and Cooling
Once combined, each unit of this HVAC system contributes to the 16 SEER rating allowing you to enjoy efficient heating and cooling.
2. Comfort Throughout the Year
Enjoy comfort throughout the year with all the efficiency and comfort measures Goodman has instilled into each HVAC unit in this system.
3. Durable Enclosures to Protect Internal Units
With a galvanized steel enclosure cabinet protecting the vital parts of your GSX16, you do not need to worry about damage and corrosion.
4. Easy to Clean and Maintain
Aluminum is used throughout the construction of the HVAC units, and so lends to the ease with which each unit can be cleaned and maintained.
5. Uses Eco-Friendly Refrigerant
The CAPF and GSX16 use chlorine-free R-410A refrigerant to handle all your cooling needs.
6. Thoroughly Tested for Long-Term Performance
Each component has been put through a series of stress and pressure tests leaving no room for failure once the units have been delivered to you.
7. Easy Monitoring and Troubleshooting
With on-board diagnostics, the GMES80 allows for easy troubleshooting and monitoring. Therefore, the HVAC specialist you hire for maintenance will spend less time trying to figure out what went wrong and work towards a solution quicker.
Goodman 5 Ton 16 SEER Gas System |
|
| Brand | Goodman |
| Nominal Capacity | 5 Ton |
| Stages | Single |
| SEER Rating | 16 SEER |
| EER Rating | 13 EER |
| Heating BTU | 120000 BTU |
| AC Condenser unit | Goodman GSX160601 |
| Gas Furnace unit | Goodman GMES801205DN |
| Cased Coil unit | Goodman CAPF4961D6 |
| AHRI | 203381583 |
I. Goodman 5 Ton 16 SEER GSX16 60000 BTU Air Conditioner Condenser GSX160601
For a high-capacity air conditioner and efficient system, you need the Goodman 5 Ton 16 SEER GSX16 60000 BTU Air Conditioner Condenser GSX160601. With the GSX16 in your system, you will have access to Goodman’s latest thermal transfer design, which uses a combination of copper tubing and aluminum fins to keep things cool without using up too much energy. Additionally, this air conditioner condenser is compatible with the eco-friendly R-410A refrigerant. Finally, with a factory-installed in-line filter drier, your air ducts will keep their moisture levels low and prevent extensive mold growth and dirt accumulation.
Features of Goodman 5 Ton 16 SEER GSX16 60000 BTU Air Conditioner Condenser GSX160601
- Prevent mold growth in your air ducts with the in-line filter drier.
- Efficient cooling capacity and compatibility with the R-410A refrigerant.
- Heavy-gauge galvanized steel enclosure cabinet which keeps your internal condenser units from external damage.
- New copper tubing and aluminum fin designs for efficient thermal heat transfer.
- Uses a single-speed condenser fan motor for quiet operation while using less energy.
- Achieves up to 15 SEER of cooling performance with the energy-efficient compressor.
Specifications of Goodman 5 Ton 16 SEER GSX16 60000 BTU Air Conditioner Condenser GSX160601
AC Condenser Specifications |
|
| Nominal Capacity | 5 Ton |
| Cooling BTU | 60000 BTU |
| Capacity (Cooling) | 54000 BTU |
| SEER Rating | 16 |
| EER Rating | 13 |
AC Condenser Electrical Data |
|
| Voltage | 208/230 Volts |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Minimum Circuity Ampacity | 30 Amp |
| Breaker Circuit Prot. Rtg. (Maximum) | 50 Amp |
AC Condenser Dimensions |
|
| Line Size – IN. O.D. Gas | 7/8 Inches |
| Line Size – IN. O.D. Liquid | 3/8 Inches |
| Condenser Height | 38.25 Inches |
| Condenser Width | 35.5 Inches |
| Condenser Depth | 35.5 Inches |
AC Condenser Weight |
|
| Product Weight | 279 Pound |
| Shipping Weight | 301 Pound |
II. Goodman GMES80 120000 BTU 80% AFUE Upflow Single Stage Gas Furnace Heater GMES801205DN
To keep your family warm through the winter without racking up your electric bills, look no further than the Goodman GMES80 120000 BTU 80% AFUE Upflow Single Stage Gas Furnace Heater GMES801205DN. This gas furnace performs as the perfect all-rounder as it brings durability, efficiency, and reliability to the table. Equipped with a self-diagnostic control board, the gas furnace monitors its performance and informs about any inconsistencies or inefficiencies thereby reducing the troubleshooting time during HVAC maintenance. Additionally, with the aluminized steel tubular heat exchanger in the GMES80, heating in your home will be more efficient than ever before.
Features of Goodman GMES80 120000 BTU 80% AFUE Upflow Single Stage Gas Furnace Heater GMES801205DN
- Modern heavy-duty heat exchanger designed to be extremely efficient.
- Multi-speed ECM motors support variable speeds to satisfy needs under different loads without consuming extra energy.
- Self-diagnostic control board to monitor the system and enable quick troubleshooting.
- Durable and reliable build quality.
Specifications of Goodman GMES80 120000 BTU 80% AFUE Upflow Single Stage Gas Furnace Heater GMES801205DN
Gas Furnace General Specifications |
|
| Product Line | GMES80 |
| Capacity | 120000 BTU |
| High Fire Input | 120000 BTU |
| High Fire Output | 96000 BTU |
| AFUE | 80% |
| Max Airflow | 2000 CFM |
| Fuel | Gas |
| Stages | Single Stage |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Blower Motor | ECM (Multi Speed) |
| Voltage | 115 V |
| Phase | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Minimum Circuity Ampacity | 15.3 Amp |
| Recommended Breaker Size | 20 Amp |
Gas Furnace Dimensions |
|
| F. Connection Size | 4 Inch (es) |
| Furnace Height | 33.5 Inch (es) |
| Furnace Width | 24.5 Inch (es) |
| Furnace Depth | 28 Inch (es) |
Gas Furnace Weight |
|
| Furnace Weight | 132 Pound (s) |
| Shipping Weight | 132 Pound (s) |
III. Goodman 4 – 5 Ton 24.5-Inch CAPF Upflow/Downflow Air Conditioner Evaporator Cased Coil CAPF4961D6
When putting together the perfect HVAC system for your home, it’s extremely important to select the right cased coil as it factors into the total efficiency rating of your system and so the Goodman 4 – 5 Ton 24.5-Inch CAPF Upflow/Downflow Air Conditioner Evaporator Cased Coil CAPF4961D6 proves itself to be a perfect choice. With an aluminum tube and fin coil construction, the CAPF achieves high marks in efficiency and durability. Additionally, it is compatible with the energy-efficient and eco-friendly R-410 A refrigerant. Finally, it has been tested thoroughly by Goodman to serve as the perfect cased coil for your HVAC system in the long term.
Features of Goodman 4 – 5 Ton 24.5-Inch CAPF Upflow/Downflow Air Conditioner Evaporator Cased Coil CAPF4961D6
- Aluminum Tube and Aluminum Fin Coil construction for efficient heat transfer and corrosion resistance.
- Long-term durability and reliability is ensured through the use of excellent materials.
- Tested to perfect through several stress and pressure tests.
- Grooved aluminum tubing for extra surface area for heat transfer.
- AHRI certified cased coil.
Specifications of Goodman 4 – 5 Ton 24.5” CAPF Upflow/Downflow Air Conditioner Evaporator Cased Coil CAPF4961D6
Cased Coil Specifications |
|
| Tonnage | 4 – 5 Ton |
| Cooling BTU | 60000 BTU |
| Nominal Min. Cooling Capacity | 48000 BTU |
| Coil Type | Evaporator Cased Coil |
| Configuration | Upflow & Downflow |
| Refrigerant Type | R-410A |
Cased Coil Dimensions |
|
| Suction Connection | 7/8 Inch (es) |
| Liquid Connection | 3/8 Inch (es) |
| Coil Height | 30 Inch (es) |
| Coil Width | 24.5 Inch (es) |
| Coil Depth | 21 Inch (es) |
Cased Coil Weight |
|
| Coil Weight | 76 Pound (s) |
| Coil Shipping Weight | 86 Pound (s) |










Reviews
There are no reviews yet.